مقالات مفید

اهمیت نورپردازی در معماری

چرا نورپردازی در معماری بسیار مهم است

اهمیت نورپردازی در معماری

امروزه متاسفانه علی رغم اهمیت موضوع نورپردازی در معماری سازه ها کمتر شاهد رعایت اصول اولیه آن و توجه به این مبحث هستیم.معماری و نورپردازی دو اصل مکمل در بنای ساختمان هاست.یک معمار دانا می کوشد تا با استفاده از حداکثر فضای ممکن بهترین نقشه را برای بنای خود طرح ریزی کند.اما تصور این که این نقشه بدون رعایت اصول اولیه نورپردازی به یک سازه ایده آل و جذاب بدل گردد، بی تردید تصوری اشتباه است.چرا که وی می بایست اصول اولیه نورپردازی چه از نظر نور طبیعی و چه از لحاظ بکارگیری تجهیزات نورپردازی مصنوعی را به درستی رعایت کرده و برای استفاده بهینه از آنها تلاش کند.در مبحث دکوراسیون داخلی ساختمان در کنار بهره گیری حداکثری از نور طبیعی باید از چراغ ها و لامپ های دکوراتیو نیز استفاده کرد تا نقاط موردنظر در بنا را برجسته کرده و نمای آن ها را دوچندان کنیم.

آیا نورپردازی انجام دهیم یا خیر

تصور کنید که در محیطی قرار دارید که تمام آن با نور یکسان تغذیه شده است.آیا این محیط نظر شما را بیشتر جلب می کند یا محیطی که با چند نوع نور هدایت شده به سمتی خاص ، تزئین شده و با ایجاد سایه روشن در اطراف اجسام آن ها را برجسته کرده است؟! به طور حتم اغلب افراد نوع دوم را بیشتر می پسندند.نور صحیح و هدفمند می تواند یک محیط وسیع را تنگ و یک فضای کوچک را وسیع و دل باز نمایش دهد.

امروزه با توجه به تنوع زیاد محصولات روشنایی و نیز پیشرفت تکنولوژی LED ، چراغ ها و لامپهای متنوعی جهت استفاده در انواع فضاهای داخلی منازل شما نظیر آشپزخانه ، اتاق خواب ، سقف ، اتاق پذیرایی ، سرویس بهداشتی، استخر ، محوطه و … وجود دارد که می توان با بکارگیری ترکیبی از آنها محیطی جذاب و ایده آل برای زندگی فراهم کرد. دو نمونه از نورپردازی صحیح و غلط  را در تصویر مشاهده می فرمائید.

 

آیا نمای ساختمان هم به نورپردازی نیاز دارد؟

اما در مورد نورپردازی صحیح در فضای بیرونی و نمای ساختمان هم اوضاع به همین گونه است.شما نمی توانید بدون رعایت اصول نورپردازی صحیح سازه و بنای جذابی از دید اشخاص داشته باشید.به هر میزان که ساختمان شما در روز دارای جذابیت باشد ، در شب نیازمند نمایی است که شما با استفاده از چراغ ها و تجهیزات روشنایی مناسب به آن می بخشید! همه ما فعل دیدن را به واسطه نور انجام می دهیم و بدون آن عملا ساختمانی در میدان دید ما نیست که جذاب باشد! در صورتی که شما خود در این زمینه خبره هستید و به قولی دستی بر آتش دارید پس دست به کار شوید!

برای نورپردازی چه کارهایی را باید انجام دهیم؟

نخستین گام تعیین نقاطی از نماست که نیاز به نورپردازی دارد.گام دوم انتخاب تجهیزات و چراغ های روشنایی کارآمد و البته با کیفیت است! همان طور که گفته شد استفاده از چراغ های باکیفیت بالا خصوصاً جهت بکارگیری در نمای ساختمان که در معرض هرگونه آسیب (ضربه ، رطوبت ، دما و …) هستند، مساله بسیار مهمی است که ممکن است در ابتدای امر به چشم نیاید؛اما در صورت نادیده گرفتن این امر شاید مجبور باشید که هر چند مدت یک بار ، هزینه گزافی را جهت تهیه مجدد این تجهیزات متحمل شوید! و اما گام آخر نصب و بکارگیری چراغ ها در نماست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *